Урок з геометрії 8 клас
Тема уроку: Подорож у країну чотирикутників.
Мета уроку:
освітня:
узагальнення і систематизація знань учнів з теми «Чотирикутники»;
закріплення навичок розв’язування задач з даної теми;
розвиваюча:
розвиток логічного мислення, культури математичної мови і записів;
розвиток самостійності, почуття колективізму;
виховна:
виховання самостійності,
інтерес до математики,
взаємодовіру.
Тип уроку: урок-подорож.
Обладнання:
картки «Доміно»,
тестові завдання,
задачі в малюнках,
зведена таблиця властивостей чотирикутників,
лист оцінювання;
карта країни «Чотирикутників».
Епіграф уроку:
Знати – це означає, насамперед,
Уміти користуватися знаннями.
В.О.Сухомлинський
Хід уроку
І Організаційний момент
Відомий педагог В.О.Сухомлинський одного разу зауважив: «Знати – це означає, насамперед, уміти користуватися знаннями». Ці слова ми візьмемо за епіграф нашого уроку, на якому ви не просто зможете пригадати матеріал з теми «Чотирикутники», але й цікаво, я сподіваюсь, проведете час. Сьогодні у нас урок-подорож по країні «Чотирикутники». Щоб подорож була цікавою, успішною, ви повинні показати всі знання з даної теми. Під час подорожі бажаю вам виявити свою самостійність, показати свої знання, творчі здібності. Діти, ми будемо разом з вами подорожувати на кораблі, який назвемо «Дружба», оскільки працюватимете ви по групах, тобто кают-компаніях. (Обираються керівники груп). Ви зможете сьогодні дати оцінку один одному і самому собі. У кожної групи є лист оцінювання, де ви будете зазначати бали за кожен вид роботи.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів
Отже, ми розпочинаємо нашу подорож. Відкрийте свої бортові журнали і зробіть перший запис (дата і тема уроку).
Ось ми наближаємось до порту «Паралелограм». Але для того, щоб потрапити сюди, потрібно згадати основні властивості чотирикутників. Дане завдання ми проведемо у формі відомої гри «Доміно».
Правила гри: У кожного учня є картка, що містить запитання і відповідь. Починає гру учень з картками, у яких позначені слова «Старт» і «Фініш». Він ставить стартове запитання і закінчує гру фінішною відповіддю. Кожен учень уважно стежить за ходом гри, щоб не пропустити свою відповідь.
Запитання до гри
Старт
Яка фігура називається чотирикутником?
Багатокутник, що має 4 вершини, 4 сторони і 2 діагоналі. Як називаються дві несуміжні сторони чотирикутника?
Протилежні.
Які вершини чотирикутника називаються протилежними?
Дві вершини, що не є сусідніми.
Чому дорівнює сума кутів опуклого чотирикутника
360°
Що називається паралелограмом?
Чотирикутник, у якого протилежні сторони попарно паралельні. Чи є паралелограм опуклим чотирикутником?
Є.
Що таке трапеція?
Чотирикутник, у якого дві сторони паралельні, а дві інші сторони непаралельні.
Що називається основами трапеції?
Паралельні сторони трапеції.
Як називаються непаралельні сторони трапеції?
Бічними сторонами.
Яка трапеція називається рівнобедреною?
Трапеція, у якої бічні сторони рівні.
Як називається трапеція, у якої один з кутів прямий?
Паралелограм, у якого всі сторони рівні.
Що називається квадратом?
Прямокутник, у якого всі сторони рівні Назвіть властивості квадрата.
Усі кути прямі, діагоналі рівні, діагоналі перетинаються під прямим кутом і є бісектрисами кутів.
Назвіть одну з ознак паралелограма.
У чотирикутнику дві сторони рівні і паралельні. Назвіть властивість діагоналей прямокутника.
Діагоналі рівні.
Сформулюйте теорему Фалеса.
Якщо паралельні прямі, що перетинають сторони кута, відтинають на одній його стороні рівні відрізки, то вони відтинають рівні відрізки і на іншій його стороні.
Що називаються середньою лінією трапеції.
Відрізок, що з'єднує середини бічних сторін.
Фініш
Так, я бачу, що ви пам’ятаєте властивості чотирикутників і хочу задати вам ще ось такі запитання:
Сформулюйте означення прямокутника через чотирикутник.
…квадрата через ромб.
…ромба через чотирикутник.
…квадрата через паралелограм.
…прямокутника через паралелограм.
…квадрата через чотирикутник.
…ромба через паралелограм.
Прошу командирів груп оцінити роботу учасників вашої групи за дане завдання.
ІІІ Застосування знань і вмінь при розв’язуванні задач.
Наша подорож продовжується. Наступна зупинка «Ромб». На цьому етапі ми з вами будемо розв’язувати задачі за готовими малюнками. Кожна група отримує по 3 задачі відповідного рівня складності, розв’язує їх і робить взаємоперевірку.
Із першої групи (високого рівня) учні показують свої розв’язки на дошці. У лист записуються результати оцінювання.
ІV Самостійна робота.
Рухаючись далі, ми наближаємось до порту «Квадрат». Але і тут нам необхідно виконати завдання, яке полягає в тому, що ви будете виконувати самостійно тестові завдання. Потім проведемо взаємоперевірку і результати запишете в листи оцінювання.
Тестові завдання
V Підсумок уроку.
На завершенні нашої подорожі ми з вами причалили на останню зупинку – «Трапеція», де необхідно виконати завдання такого типу: заповнити таблицю властивостей чотирикутників. (Поки учні виконують це завдання, я роблю підсумки оцінювання ваших листів. Заповнені таблиці зібрати і на наступний урок оголосити результати.)
Ви виконали свою роботу, тепер я можу сказати вам оцінки (за листами оцінювання).
VІ Домашнє завдання
Скласти кросворд, ребуси, задачі чи інше творче завдання по темі «Чотирикутники».
Задачі в малюнках по рівнях (групах).