Урок з математики. 5 клас
Урок з математики у 5 класі.
Тема. «Математичний експрес».
Мета:
освітня:
узагальнити знання учнів з теми «Натуральні числа. Звичайні дроби»;
розвиваюча:
розвивати логічне мислення, культуру математичної мови і записів, вміння орієнтуватися під час пошуку розв’язків задач, пам'ять;
виховна:
виховувати самостійність, інтерес до математики.
Тип уроку: урок-подорож.
Обладнання:
вислови про математику,
завдання на картках,
фішки для оцінювання,
«Експрес».
Епіграф уроку:
Математика не лише вчить мислити, а й
уселяє віру у безмежні сили людського
розуму. Вона виховує волю, характер.
В.О.Сухомлинський
Девіз уроку:
«Думай швидко, обчислюй усно, відповідай чітко».
Хід уроку
І Організаційний момент
Математика – найстародавніша наука з усіх наук. Одне з основних понять математики – поняття «число» виникло з практичних потреб людини.
Математика – це величезна країна. Ще в давні часи її називали «царицею наук». Ми з вами почали вивчати цю країну і на сьогоднішній день оволоділи областями математики «Натуральні числа.» та «Звичайні дроби».
На цьому уроці ми ще раз по подорожуємо даними областями, щоб побачити, як ви засвоїли матеріал. Сьогоднішній урок має назву «Математичний експрес». Протягом уроку кожен учень оцінюється фішками певного кольору в залежності від правильності відповіді. А в кінці уроку ви по цих фішках отримаєте оцінки.
ІІ Актуалізація опорних знань.
Першою станцією нашої подорожі буде станція «Мікрофон знань». Тут вам необхідно показати знання правил про натуральні числа і звичайні дроби. Один учень задає запитання. Другий – відповідає і задає запитання наступному учневі і т.д. за відповіді будете отримувати фішки.
ІІІ Розв’язування задач і вправ.
Для розв’язування багатьох задач не достатньо одних знань, потрібна ще і кмітливість, яку ви маєте показати на станції «Кмітлива».
Супутник Землі робить 1 оберт за 1год.40хв., а другий оберт – за 100 хв. Як це пояснити?
Трійка коней пробігла 30 км. Яку відстань пробіг кожен кінь?
Три різних числа спочатку додали, і потім їх же перемножили. Сума і добуток виявилися рівними. Які це числа?
Від матерії довжиною 200 м кожен день відрізали по 20 м. через скільки днів відрізали останній кусок?.
Чому = , кут в квадраті?
Станція «Кросвордна»
Тут ви працюєте по групах. Кожна група отримує кросворд і розгадавши його, складете ключове слово. З них ми складемо назву наступної теми, яку будемо далі вивчати.
1 група
По горизонталі:
Сума всіх сторін чотирикутника, це....
Яке число не є натуральним?
Як називають результат множення?
По вертикалі:
Скільки цифр є в математиці?
Найменше натуральне число?
Як називається цей закон: "Від перестановки доданків сума не змінюється"
Яку назву має результат рівняння?
Як називається другий компонент дії ділення?
2 група
По горизонталі:
З двох дробів з однаковими знаменниками, більший той дріб, у якого чисельник більший. Як цей процес називається?
Як називається одна дванадцята частина року?
Як називається число, що знаходиться під рискою дробу?
Одна 24 доби, що це таке?
По вертикалі:
Як називається дріб, у якого чисельник менше за знаменник?
З чисельника, знаменника і риски дробу складається....
Число, що знаходиться над рискою дробу називається....
Як називається число, що складається з цілої та дробової частини?
Станція «Естафетна»
На дошці прикріплено завдання, які ви розв’язуєте в зошиті. Хто швидше розв’язує, записує результати на дошці.
4. Станція «Ребусна». 100ляр, Е100нія, 100,,ворона, 7я, с3ж, 3кутник, ві3ла.
5. По дорозі до наступної станції я хочу вам розповісти індуську притчу.
Магараджа вибирав собі міністра. Він оголосив, що візьме того, хто пройде по стіні навколо міста з глечиком, доверху наповненим молоком, і не проллє ні краплини.
Багато людей пробували пройти, але по дорозі їх відволікали і вони проливали молоко. Аж ось пішов один чоловік. Навколо нього кричали, стріляли, його всіляко лякали. Але він не пролив молоко. «Ти чув крики, вистріли?- спитав його потім Магараджа, - ти бачив, як тебе лякали?». «Ні повелителю, я дивився на молоко».
«Не чути і не бачити нічого стороннього» - ось як може бути сконцентрована увага. Тепер ми перевіримо вашу увагу, тому що наступна станція «Уважна».
Запитання:
1) Електропоїзд їде зі сходу на захід зі швидкістю 60 км/год. У тому ж напрямі — зі сходу на захід дме вітер, але зі швидкістю 50 км/год. У який бік відхиляється дим поїзда? (Електропоїзд не має диму)
2) У сім'ї в кожного з шести братів є по сестрі. Скільки дітей у цій сім'ї? (Семеро) 3)Півень, стоячи на одній нозі, важить 5 кг. Скільки він буде важити, якщо стане на дві ноги? (5 кг)
4)У воді опинилася десята сходинка пароплавної мотузяної драбини. Почався приплив. Вода за годину підіймається на ЗО см. Між сходинками драбини ЗО см. Через скільки годин вода закриє шосту сходинку? (Цього не буде, пароплав піднімається разом із водою)
5)Величина кута 30°. Чому буде дорівнювати кут, якщо його розглядати в лупу, яка збільшує вдвічі?
(30°, лупа збільшує тільки лінійні розміри)
Десять колод розпиляли кожну на дві плахи. Скільки стало колод? (Жодної)
Опівночі йшов дощ. Чи можна чекати сонячну погоду через 72 години? (Ні, буде ніч)
8)У трикутнику відрізали тру кути. Скільки кутів залишилося? (Шість)
9) Юрко зібрав 6 кг паперу, а Тарас у два рази більше. Скільки кілограмів паперу
зібрав Степан? (Невідомо)
10) Скільки яєць можна з'їсти натщесерце? (Одне)
11)Коли козі виповниться сім років, що буде далі? (Піде восьмий)
На що схожа половина яблука? (На другу половину)
Який годинник показує правильний час тільки двічі на добу? (Той, що стоїть)
Щоб дізнатися назву наступної станції, потрібно виконати віднімання.
7/30, 1/5, 3/8, 5/11, ¾, 1/10. («Доміно»)
Розповісти правила.
IV Підсумок уроку.
1. Станція «Пошукова»
У вас було д/з – знайти прислів’я, приказки і вислови про математику.
2. Оцінювання учнів по отриманих фішках за урок.
V Домашнє завдання Скласти кросворд, ребуси, загадки, оповідання по даній темі.